Anasayfa Elektronik Servisler Turnitin & iThenticate

Turnitin

Öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

Turnitin'i kullanmak isteyen akademisyenler için gereken şifre Kütüphane tarafından sağlanmaktadır. Programı kullanmak isteyenlerin sener.yolcu@boun.edu.tr adresine isim, soyisim ve e-mail adreslerini bildirmeleri gerekmektedir.
Telefon: 0212 359 7501, dahili 7501.

Turnitin ile Moodle sisteminin entegrasyonu yapılmıştır. Moodle kullanan tüm öğretim elemanları Turnitin işlemlerini Moodle üzerinden gerçekleştirebilirler. Moodle hesabı olanların ayrıca Turnitin hesabı açmasına gerek yoktur.Kullanım Kılavuzları ve eğitseller:
  • Öğretim Elemanları için Hızlı Başlangıç Rehberi (Türkçe - İngilizce)
  • Öğretim Elemanları için Hızlı Başlangıç Videosu (İngilizce)
  • Öğrenciler İçin Hızlı Başlangıç Rehberi (Türkçe - İngilizce)
  • Öğrenciler İçin Hızlı Başlangıç Videosu (İngilizce)


iThenticate

Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri ve tezler hariç: iThenticate lisans anlaşması gereği öğrenci ödevleri ve tezler için kullanılmamalıdır. Ödev ve tezler için lütfen Turnitin'i kullanınız) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, ULAKBİM tarafından yalnızca öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur. iThenticate’in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Turnitin’den farklı olarak, iThenticate ile kontrol edilen yayınlar, sistemin veri havuzuna eklenmemektedir.

Programı kullanmak isteyen akademisyenlere Kütüphane tarafından şifre verilmektedir. Şifre almak isteyenlerin sener.yolcu@boun.edu.tr adresine isim, soy isim ve e-mail adreslerini bildirmeleri rica olunur.
Telefon: 0212 359 7501, dahili 7501.Dokümanlar: